Robots Rule - The website all about Robotic Combat

 

First, Second, Third & Fourth Wars

Robots Rule > ROBOT WARS > First, Second, Third & Fourth Wars

This page contains all you need to know about the first, second, third and fourth wars including all the winners of each heat and the robots in that heat. Enjoy it!

Please note that wars after the Fourth Wars (i.e. Fifth Wars, Sixth Wars and so on) have their individual pages in this website and can be accessed via the left navigation bar. I also have pages on all the series of Robot Wars Extreme and other special programmes in this website.

Click on the appropriate picture below to go to the Wars of your choice:

 

[Go to Top of Page]

The First Wars

Transmission Date: 1998
Host: Jeremy Clarkson  
Co-Host: Philippa Forrester
Commentator: Jonathan Pearce
House robots: Dead Metal, Sergeant Bash, Shunt and Matilda.

 

Heat

Robots in this Show

Winner of Show

1

Road Block, Killerton, Barry, Shogun, Nemesis, Grunt

Road Block

2 Uglybot, Scrapper, Recyclopse, Detonator, Mortis, Leighbot Recylopse
3 Cruella, Plunderbird 1, WYSIWYG, Robot The Bruce, Wedgehog, Dreadnaut Robot The Bruce
4 Krayzee Tokyo, Cunning Plan, SAT'ARN, Bugs, Vector of Armageddon, The Demolisher Cunning Plan
5 Psychosprout, Wharthog, Bodyhammer, Torque of the Devil, REALI-T, Full Metal Anorak Bodyhammer
6 Skarab, The Blob, Elvis, T.R.A.C.I.E., Prince of Darkness, Eubank the Mouse T.R.A.C.I.E.
Grand Final T.R.A.C.I.E., Bodyhammer, Cunning Plan, Robot The Bruce, Recylopse, Road Block Road Block

Winner of this Series: Road Block

 

[Go to Top of Page]

The Second Wars

Transmission Date: 1998 - 1999
Host: Craig Charles
Co-Host: Philippa Forrester
Commentator: Jonathan Pearce
House robots: Dead Metal, Sergeant Bash, Shunt, Matilda and Sir Killalot.

 

Heat

Robots in this Show

Winner of Show

1

Victor, Napalm, Panda Monium, Piece De Resistance, Demolition Demon, Caliban

Napalm

2 Mace, Leighviathan, Wheelosaurus, Death Trak, Tantrum, Chaos Mace
3 Challenger, Dreadnaught, Mortis, Oblivion, Rameses 2, Griffon Mortis
4 Razer, Inquisitor, Milly-Ann Bug, Bodyhammer, Behemoth, Elvis Behemoth
5 Spin Doctor, Killertron, Pain, Orac, Technophobic, Schumey Killertron
6 Disrupter, Panic Attack, Corporal Punishment, Whirling Dervish, Ron, The Parthian Scott Panic Attack
7 Road Block, Killer Hurtz, Onslaught, Nemesis, R.O.C.S., Limpet Road Block
8 Sting, Loco, Cassius*, Groundhog, Rampage, Wizard Cassius*
9 King Buxton, Robo Doc, Prometheus, Rottweiler, All Torque, Cruella King Buxton
10 Talos, Ivanhoe, Kill Dozer, Broot, Penetrator, G.B.H. G.B.H.
11 Enzyme, The Mule, Phoenix, Plunderbird 2, Mega Hurts, Demon Plunderbird 2
12 Tender Caress, Haardvark, Vercingetorix, Havoc, Angel of Death, Flirty Skirty Haardvark
Semi-Final 1 Napalm, Behemoth, Panic Attack, Mortis, Mace, Killerton Panic Attack, Killerton
Semi-Final 2 Road Block, Cassius, Haardvark, King Buxton, G.B.H., Plunderbird 2 Cassius, Road Block
Grand Final Road Block, Cassius, Haardvark, King Buxton, G.B.H., Plunderbird 2, Napalm, Behemoth, Panic Attack, Mortis, Mace, Killerton Panic Attack

*Cassius was the first ever robot to demonstrate a SRIMECH (self-righting mechanism) and first self righted in this series after Sir Killalot flipped him over. One to remember!

Winner of this Series: Panic Attack 

 

[Go to Top of Page]

The Third Wars

Transmission Date: 1999 - 2000
Host: Craig Charles 
Co-Host: Philippa Forrester
Commentator: Jonathan Pearce
House robots: Dead Metal, Sergeant Bash, Shunt, Matilda and Sir Killalot.

 

Heat

Robots in this Show

Winner of Show

A

Brimhur, Weeliwako, Mace 2, Stinger, Raizer Blade, Red Dragon, Forklift's Revenge, Suicidal Tendencies

Mace 2

B Abaddon, Technophobic, Pitbull, General Carnage, Robocow, Behemoth, Shark Attack, Sumpthing Pitbull
C Agent Orange, Max Damage, Spike, Blade, Aggrobot, Binky, Backstabber, Razer Blade
D Sir Chromalot, Shell Shock, Big Brother, Grim Reaper, Milly-Ann Bug, Bumblebot, Flipper, Ultor Big Brother
E Anoraknophobia, Miss Ile, Big Cheese, Shrapnel, Crocodilotron, Chaos 2, Hammertron, Sonic Chaos 2
F Mortis, Ming, Gravedigger, Manic Mutant, Vector, T 2, Dark Destroyer, Sgt Meikle Gravedigger
G Kater Killer, Napalm, Bulldog Breed, Robopig, Steg-O-Saw-Us, Drac's Revenge, Henry, Haardvark Steg-O-Saw-Us
H Ally Gaitor, Corporal Punishment, Berserk 2, Tuts Revenge, Death Warmed Up, Stealth, Hypno-Disc, Robogeddon Hypno-Disc
I Armour Geddon, Onslaught, Beast of Bodmin, Crusher, Vercingetorix, Terrorpin, Invertebrat, The Witch Beast of Bodmin
J 101, Overkill, Centurion, Excalibur, Eric, King Buxton, The Iron Mask, Weld-Dor 101
K Axios, Panic Attack, Purple Predator, Toe Cutter, Hefty, X-Terminator, Judge Shred, Mr Punch Panic Attack
L Undertaker, Panzer, Challenger 2, Atlas, Evil Weevil, Triterobot, Flip Flop Fly, Wild Willy Evil Weevil
M Hammerhead, Pussycat, Cassius 2, Dundee, Scutter's Revenge, Plunderstorm, Thermidor, Zeus Scutter's Revenge*
N Thing, Prizephita, Crippler, All Torque, Daisy Chopper, Griffon, Cerberus, Killerhurtz Thing
O Schumey Too, Steel Avenger, Diotoir, Sting 2, Firestorm, Crash Gnasha, Terminal Ferocity, Facet Firestorm
P Victor, Scarab, Trident, Twn Twrn, Rattus Rattus, S.M.I.D.S.Y., Dreadnaught, Psychokiller Trident
Semi-Final 1 Firestorm, Pitbull, Panic Attack, Thing, Big Brother, Mace 2, Chaos 2, Trident Chaos 2, Firestorm
Semi-Final 2 101, Scutter's Revenge, Hypno-Disc, Evil Weevil, Beast of Bodmin, Blade, Steg-O-Saw-Us, Gravedigger Steg-O-Saw-Us, Hypno-Disc
Grand Final Chaos 2, Firestorm, Steg-O-Saw-Us, Hypno-Disc Chaos 2

*Scutter's Revenge won because Pussycat were disqualified by the judges for using an illegally sharpened blade which shattered in the arena. Scutter's Revenge went through. This was also the same show that Cassius 2 claimed to have a device on their robot which would fire them right out of the pit but unfortunately, after they had gone into the pit, they couldn't get out because their robot went into the pit the wrong way!

As well as the main battles going on throughout the series, there were also other mini contests during the middle of each show which include Robot Soccer (where robots had to score the most goals they could with a house robot, usually Dead Metal in goal), Walker Exhibition Battles (where two walker robots had a battle between each other to determine who was the best walker machine, there were two of these) and finally the Pinball competition where robots went around a course scoring as many points as they could by hitting targets, knocking down barrels, going through obstacles, completing tasks etc. and the house robots were in there to try and stop you.

Robot Soccer

Robots involved in this: Gnasher, Malfunction, Velocirippa, Demolition Demon, Evil Weevil, The Alien, The General, Spectre
Winner: Evil Weevil

Walker Exhibition Battles

Battle Robots Winner

1

Miss Struts, Stomp Miss Struts

2

Mammoth, Anorachnid Neither robot won, it was a DRAW

Pinball

Robot Number of Points Scored
Dominator 160
Eye of Newt 90
Killerhurtz 60
Oblivion 2 70
Razer (Winners) 210 (Winners)
Crusader 90
Six Pac 135
Rocs 2 35
Inquisitor 70
Mortis 60

Winner of this Series: Chaos 2

 

[Go to Top of Page]

The Fourth Wars

Transmission Date: 2000 - 2001
Host: Craig Charles
Co-Host: Julia Reed
Commentator: Jonathan Pearce
House robots: Dead Metal, Sergeant Bash, Shunt, Matilda, Sir Killalot and Refbot.

 

Heat

Robots in this Show

Winner of Show

A

Chaos 2, Atomic, Indefatigable, Medusa 2000, King B3, Attila the Drum

Chaos 2

B Razer, Robochicken, Velocirippa, Milly-Ann Bug, Pussycat, Reptirron Pussycat
C Firestorm 2, Morgue, Scar, Bolt from the Blue, Diotoir, Ming 2 Firestorm 2
D Steg 2, Crusader 2, Cronos, Iron Awe, Mortis, Mazekari Steg 2
E 101, Dominator 2, Henry 2, Major Tom, Shadow of Napalm, Disc-O-Inferno Dominator 2
F Wild Thing, Humphrey, The Steel Avenger, Reactor, Sir Chromalot, Scorpion Wild Thing
G Gravedigger, Thermidor 2, Kronic the Wedgehog, Dreadnaut, Warhog, Darke Destroyer Thermidor 2
H Wheely Big Cheese, Prizephita Mach 2, Wheelosaurus, Killertron, Sucidal Tendencies, Maverick Wheely Big Cheese
I Killerhurtz, Distruct-A-Bubble, Splinter, Eric, Centurion, Small Torque Splinter
J Big Brother, Clawed Hopper, Bulldog Breed 2, Hammer & Tong, Stinger, Spikasaurus Stinger
K Evil Weevil, Tiberius, Mousetrap, Little Fly, Weld-Dor, Sumpthing Mousetrap
L Spawn of Scutter, Banshee, Knightmare, Vercingetorix, Plunderbird 4, Fat Boy Tin Spawn of Scutter
M Gemini, Tornado, Katerkiller, The Creature, Berserk 2, Inverterbrat Tornado
N Behemoth, Arnold Arnold Terminegger, Rambot, Judge Shred 2, Millennium, X-Terminator X-Terminator
O Panic Attack, S.M.I.D.S.Y., Overkill GTI, Saw Point, Aggrobot 2, Oblivion Panic Attack
P Hypno-Disc, Predator, Raizer Blade, V-Max, Cerberus, Terror Bull Hypno-Disc
Semi-Final 1 Chaos 2, Steg 2, Tornado, Wheely Big Cheese, Stinger, Mousetrap, Spawn of Scutter, Panic Attack Chaos 2, Stinger
Semi-Final 2 Pussycat, Thermidor 2, Firestorm 2, Dominator 2, Hypno-Disc, Splinter, Wild Thing, X-Terminator Pussycat, Hypno-Disc
Grand Final Chaos 2, Stinger, Pussycat, Hypno-Disc Chaos 2

As well as the main battles going on throughout the series, there were also other mini contests during the middle of each show which include the Pinball tournament again (same as previous series) where robots have to gather up as much points as they can without getting in the way of the house robots. There was also the Sumo Basho competition where robots had to stay on a platform for as long as possible without Shunt pushing them off. Some even managed to get Shunt off first!

Pinball

Robot Number of Points
Killerhurtz 235
101 125
Hypno-Disc 135
Gemini (Winners) 255 (Winners)
Spawn of Scutter 245
Spikasaurus 40
Attila the Drum 40
Bigger Brother 180
King B3 225
S.M.I.D.S.Y. 70
Stinger 75
Razer 95
Banshee 75
Diotoir 180
Firestorm 2 185
Inverterbrat 95

Sumo Basho

Robot

Points (depends on time stayed on platform with Shunt)

Maverick 9
Diotoir 4
Firestorm 2 4
S.M.I.D.S.Y. 14
Panic Attack (Winners) 80 (Winners)
X-Terminator 60
Scorpion 7
Razer 7
Bigger Brother 4

Winner of this Series: Chaos 2 

During the Fourth Wars, a lot of special shows (including Tag Team Terror, Annihilators and Celebrity Special) were shown on one Christmas. For information about these special Christmas Robot Wars specials (made at the same time as the Fourth Wars), click here.

 

For Fifth Wars, click here.
For Sixth Wars, click here.
For Seventh Wars, click here.
 
For Robot Wars Extreme (first series), click here.
For Robot Wars Extreme (second series), click here.
 

<< CLICK TO GO BACK TO ROBOT WARS <<

[Back to Top]

Website design, layout and most content Copyright 2007Patrick Houghton. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission from the webmaster is prohibited. This website has no association whatsoever with Mentorn or "Robot Wars TM". Please read Site Info.