Your beetle weight would have to be traveling at 80 miles per hour and stop completely on impact to give 1kj of energy!
Kinetic Energy= 0.5*mass*(velocity)^2
So velocity = Sqrt(KE*2/mass )
= Sqrt(1000*2/1.5)
= 36.5 m/s
= 80 mph