I can imagine the speed would be fine if my calculations are correct! xD

17cm x pi = 51cm ish
51cm x 530 (RPM) = 27030cm/min
27030cm/min --> mph = just over 10mph

Because of the smaller wheels I'm using, either 78mm or perhaps the 100mm robochallenge ones, I'd need to use more voltage to get a more adequate speed. Again my calculations would suggest that without increasing the voltage.

78mm wheels = 5.2mph
100mm = 6.8mph

Probably the maths is wrong though xD