• Fighting Robots Association Heavyweight Championship 2011

    Fighting Robots Association Heavyweight Championship 2011

    Competitors

    Batterbot
    Beast
    Behemoth
    BullFrog
    Big Nipper
    Chimera
    Dantomkia
    Disc-Struction
    Disturbed
    Envy
    Gravity 5.1
    Iron-Awe 5
    Iron-Awe 6
    Maelstrom
    Mantis
    Meggamouse
    Merlin
    Pressure
    Ripper Evo
    Scorpion
    Scott 2
    SMIDSY
    St Hammer
    Stinger
    Storm II
    Terminal Ferocity
    TerrorHurtz
    Thor
    Tiberius 4
    Tilly Evo
    Tilly XP
    Toon Raider
    Tough As Nails
    Toxic 2
    Weird mAlice
    White Knight
    Wilhelm's Scream


    Seeds
    The 2011 Heavyweight championsips had 9 seeds based on results from the 2010 UK Heavyweight Championship
    1. Iron-Awe 5
    2. Ripper Evo
    3. Iron Awe 6
    4. Maelstrom
    5. Meggamouse
    6. Tilly XP
    7. Thor
    8. Toon Raider
    9. Big Nipper


    Competition Format
    Qualifiers
    The competition was a straight knockout tournament starting with qualifying heats consisting of a four way melee with the winner going through to the next round and the second place from each heat competing in loser melees for a final chance to go to the next round.
    Round 1
    Robots again compete in four way melee's to go through to the quarter finals.
    Finals
    Robots compete one-on-one to battle through to the final.
    Results

    Qualifiers
    Heat A
    Iron-Awe 5 Vs Tough As Nails Vs Terminal Ferocity Vs Scott 2 (Did not compete)
    Winner: Iron-Awe 5
    Second Place: Tough As Nails
    Heat B
    Ripper Evo Vs TerrorHurtz Vs Envy Vs Batterbot
    Winner: Ripper Evo
    Second Place: Envy
    Heat C
    Iron-Awe 6 Vs Stinger (Unable to compete) Vs Dantomkia Vs Merlin
    Winner: Merlin
    Second Place: Dantomkia
    Heat D
    Maelstrom Vs Behemoth Vs Pressure Vs Weird mAlice
    Winner: Maelstrom
    Second Place: Pressure
    Heat E
    MeggamouseVs White Knight Vs Wilhelm's Scream Vs Mantis
    Winner: Meggamouse
    Second Place: Wilhelm's Scream
    Heat F
    Tilly XP Vs Disc-struction Vs Tilly Evo Vs Bullfrog Breed
    Winners : Tilly Evo
    Second Place: Disc-struction
    Heat G
    Thor Vs Chimera Vs Tiberius 4 Vs Storm 2
    Winner: Thor
    Second Place: Tiberius 4
    Heat H
    Toon Raider Vs Beast Vs Disturbed Vs Scorpion
    Winner: Scorpion
    Second Place: Disturbed
    Heat I
    Big Nipper Vs Toxic 2 Vs Gravity 5.1 (Did not compete) Vs St Hammer
    Winner: Toxic 2
    Second Place: Big Nipper
    Losers Melee 1
    Tough As Nails Vs Pressure Vs Tiberius 4
    Winner: Tiberius 4
    Losers Melee 2
    Big Nipper Vs Dantomkia Vs Wilhelm's Scream
    Winner: Big Nipper
    Losers Melee 3
    Envy Vs Disc-Struction Vs Disturbed
    Winner: Envy
    Finals
    Round 1
    Big Nipper Vs Tiberius 4 Vs Meggamouse vs Toxic 2
    Winners: Big Nipper and Toxic 2
    Scorpion Vs Merlin Vs Iron-Awe 5 Vs Thor
    Winners: Merlin and Iron-Awe 5
    Envy Vs Ripper Evo Vs Tilly Evo Vs Maelstrom
    Winners: Ripper Evo and Maelstrom
    Losers Melees
    Envy Vs Scorpion Vs Tiberius 4 (Did not compete)
    Winner: Envy
    Thor Vs Meggamouse Vs Tilly Evo (Did not compete)
    Winner: Thor
    Quarter-Finals
    Thor Vs Toxic 2
    Winner: Thor
    Envy Vs Big Nipper
    Winner: Envy
    Maelstrom Vs Ripper Evo
    Winner: Ripper Evo
    Iron-Awe 5 Vs Merlin
    Winner: Iron-Awe 5
    Semi-Finals
    Thor Vs Envy
    Winner: Envy
    Ripper Evo Vs Iron-Awe 5
    Winner: Ripper Evo
    3rd-Place Play-off
    Thor Vs Iron-Awe 5
    3rd-Place Winner: Iron-Awe 5
    Grand-Final
    Envy Vs Ripper Evo
    2011 Champion: Ripper Evo