• Fighting Robots Association 2014 Featherweight Championship

    Fighting Robots Association UK Featherweight Championship 2014
    Hosted by RoboChallenge
    10th to 13th April 2014
    Competitors

    Robot Driver
    720 David Moulds
    4 4 Toon Clive Brown
    Beauty 2 John Findlay
    Beauty 8 Will Thomas
    Binky Ian Botwright
    Bonx Tim
    Carcinus Michael McHarg
    Conker 3 Alex Botwright
    Cyberon Andy Russell
    DB10 Ed Wallace
    Defector Gareth Anstee
    Devils Coach Horse PJ Belcher
    Diablo Luke Steels
    Drumroll 2 Jamie McHarg
    Endeavor Sam Ottley
    Explosion Michael Oates
    Flow Jarvis Callister
    Galactus Gul
    Gianto James Cooper
    Hardwired Matt Smith
    Hatchet Sam Price
    Ironside Shane Lale
    Joule Grant Cooper
    Kaizer Ceri Jenkins
    Killer Bee Dan Crant
    LH3 Alan Young
    Loki Chris Salway
    LS4 Mark Lumb
    Massacre Harry Hills
    Mr Mangle Nick Martin
    Night Fury Sarah Dawson
    No Toy Adam Lewis
    NST Sam Smith
    Rabid Paul Streeter
    Rango Ellis Ware
    Ricochet Matt Pearman
    Satanix David Weston
    Scruffy Peter Largen
    Tiny Toon Alex Brown
    TS3 Callum Jones
    Utopia Wendy Brown
    Wedgie Tom Mahoney

    Competition Format

    Qualifiers

    The competition is a double elimination knockout tournament. In the qualifying rounds robots compete in a three way melee with 4 points for a knockout, 3 points for a win, 2 points for second place and 1 point for entering the arena and moving. Robots that failed to make it to the arena or could not move scored no points. The top 10 robots based on score go through to the knockout stage of the competition.

    Knockout

    Robots compete one-on-one through each round with a losers melee through each stage.

    Results

    Qualifiers

    Robot Score Robot Score Robot Score
    Explosion 2 Endeavor 1 Gianto 3
    Satanix 4 Killer Bee Diablo 2
    Carcinus 2 DB10 4 Utopia 1
    Defector 2 LS4 1 Tiny Toon 4
    Hatchet 1 Mr Mangle 2 Loki 4
    TS3 4 Joule 2 Rabid 1
    Binky 1 Ironside 2 Hardwired 4
    4 4 Toon 1 Devils Coach Horse 2 Beauty 8 4
    Scruffy 1 Rango 2 LH3 4
    Ricochet 4 NST 1 Drumroll 2 2
    Conker 3 2 Flow 4 Kaizer 1
    Night Fury 2 720 4 Galactus 1
    Massacre 3 Defector 2
    Beauty 8 4 Kaizer 1 LS4 2
    Joule 1 Endeavor 4 Devils Coach Horse 2
    Night Fury 4 Diablo 1 Loki 2
    Scruffy 2 Ironside 1 DB10 4
    Killer Bee 2 Explosion 4 TS3 1
    Galactus 2 Mr Mangle 1 Tiny Toon 4
    Binky 2 4 4 Toon 4 Hatchet 1
    Gianto 1 720 4 Flow 2
    Massacre 1 Drumroll 2 4 Conker 3 2
    Hardwired 1 Carcinus 2 NST 4
    Satanix 2 Rango 4 Utopia 1
    Rabid 1 Ricochet 2 LH3 4
    Explosion 4 No Toy 1 Diablo 2
    Beauty 8 4 Killer Bee 1 Mr Mangle 2
    Bonx 1 Ricochet 2 LH3 4
    Joule 1 Gianto 4 Hardwired 2
    Beauty 2 2 Wedgie 4 TS3 1
    Scruffy 4 720 2 Tiny Toon 1
    Cyberon 2 NST 1 Flow 4
    Rabid 4 Kaizer 2
    Galactus 4 Conker 3 1 Night Fury 2
    Drumroll 2 4 Bonx 1 Hatchet 2
    Rango 1 No Toy 2 Wedgie 4
    Loki 4 Utopia LS4 2
    Endeavor 3 Defector 2 Massacre 1
    4 4 Toon 1 DB10 4 Cyberon 2
    Satanix 4 Ironside 2 Beauty 2 1
    Carcinus 3 Binky 1 Devils Coach Horse 2
    Diablo 1 Cyberon 2 Beauty 2 4
    Drumroll 2 2 Killer Bee 1 Satanix 4
    Beauty 8 4 Gianto 2 Hardwired 1
    Bonx 1 Ironside 3 Ricochet 2
    Carcinus 2 TS3 4 Mr Mangle 1
    Wedgie 2 Night Fury 1 Galactus 4
    Devils Coach Horse 2 No Toy 4 4 4 Toon 1
    Kaizer 2 Endeavor 1 NST 4
    Rabid 2 Tiny Toon 1 LH3 4
    DB10 4 No Toy 2 Massacre 1
    Loki 2 Hatchet 1 Binky 4
    Scruffy 1 Beauty 2 4 LS4 2
    Defector 4 Wedgie 2 Utopia
    Rango 4 Joule 1 Cyberon 2
    Flow 1 Explosion 2 Bonx 4
    Conker 3 2 720 4

    Knockout


    Finals Playoff
    Defector
    TS3
    Ricochet
    Tiny Toon <- Eliminated
    Gianto
    NST



    Thirty Second Finals Losers Melee
    TS3 Win
    Flow
    NST Win Flow
    DB10 DB10
    720 Win
    Wedgie Win
    720
    Ricochet
    Rango Win
    Loki Ricochet
    Beauty 8 Win Loki
    Galactus Win
    Galactus
    Defector Win
    Explosion
    LH3 Win
    Gianto Explosion
    Beauty 2 Win Gianto
    Drumroll 2 Win
    Satanix Win
    Drumroll 2


    Sixteenth Finals Losers Melee
    Beauty 2 Win
    NST
    LH3
    720 Win
    NST Eliminated
    LH3
    TS3
    Beauty 8 Win
    TS3
    Defector Win
    Satanix
    Satanix
    Rango
    Wedgie Eliminated
    Drumroll 2 Win
    Rango
    Galactus Win
    Wedgie


    Eighth Finals Losers Melee
    Drumroll 2
    LH3 Win
    Rango Win Drumroll 2 Win
    TS3 TS3
    Galactus
    Beauty 2 Win Satanix
    Galactus 720
    Beauty 8 Win
    Satanix
    720
    Defector Win


    Quarter Finals Losers Melee
    Rango Win LH3
    Drumroll 2 Defector Win
    Drumroll 2
    Beauty 8 Win
    Defector
    LH3
    Beauty 2 Win


    Semi Finals
    Rango
    Beauty 2 Win
    Beauty 8 Win
    Defector


    3rd Place Playoff Finals
    Rango Win Beauty 2 Win
    Defector Beauty 8